774 115 128 info@majka-kurzy.cz

Dula k porodu

V minulosti rodičku v těhotenství, při i po porodu doprovázeli blízké, zkušené ženy. Pocit ženské soudržnosti a vzájemného pochopení dodával budoucí mamince odvahu rodit a starat se s láskou o svoje děti. Dnes už to tak není. Ženy však i nadále potřebují někoho, kdo jim poradí, ukáže cestu, otevře náruč a dodá odvahu i pocit bezpečí. Na tuto tradici dnes navazují duly.

Kdo je dula:

Dula je speciálně vyškolená žena, která poskytuje speciální péči ženám v těhotenství, při porodu, v šestinedělí a při kojení. Podstata práce duly je u porodu ženy, kterou doprovází i do porodnice. Dula nabízí rodičce nepřetržitou psychickou a fyzickou podporu a prostředky, které jí porod ulehčí. Pokud je u porodu přítomen i partner, její péče se z části zaměří i na něho. Těsně po porodu pomáhá rodičce s kojením, seznamováním se s děťátkem a péčí o něj. Nenahraditelný přínos má pro ženy, které u porodu nedoprovází partner ani jiná blízká osoba. Dula sama neposkytuje zdravotnické služby, ani v žádném případě nezasahuje do kompetencí zdravotnického personálu. Její činnost doplňuje péči porodníků a porodních asistentek. Pokud se stane, že zdravotnický personál má plné ruce práce s matkou nebo s miminkem, může dula svou uklidňující přítomností nadále dodávat rodičce, ale i jejímu partnerovi, pocit bezpečí. Podstatnou součástí její práce je fyzická a psychická přítomnost a ochota naslouchat matce a partnerovi. Dula si klade za cíl přispívat k dobré tělesné i duševní pohodě matek a novorozenců.

Jaké služby dula nabízí

 • Psychickou podporu ženy v průběhu těhotenství, porodu a šestinedělí
 • Spolupráci na přípravě porodního plánu
 • Nepřetržitou přítomnost po dobu porodu
 • Masáže a další přirozené prostředky tlumení bolesti
 • Usnadnění komunikace mezi rodičkou nebo rodiči a zdravotníky
 • Zkušenosti přínosné pro informované rozhodnutí ženy
 • Podporu pro partnera a rodinu
 • Informace a podporu při zahájení kojení
 • Podporu nové rodině v šestinedělí
 • Odevzdávání zkušeností s péčí o miminko

Přítomnost duly u porodu snižuje:

 • počet císařských řezů o 50%
 • déĺku první doby porodní (fázi „otevírání“) skracuje v průměru o 25%
 • použití oxytocinu je potřebné o 40% méně
 • užívání léků proti bolesti o 30%
 • použití kleští o 40%
 • žádost o epidurální anestéziu o 60%
 • Přítomnost duly u porodu prokazatelně pozitivně ovlivňuje jeho déĺku a možný výskyt komplikácí.

(podle nejznámější studie o významu duly M.Klaus, J.Kennel: Motnering the Mother, 1993)

Péče duly o matku a novorozence má pozitivní vliv na kojení, na déĺku času, který matka s dítětem tráví, na výskyt poporodní deprese a kromě jiného na teplotu rodící ženy. Matky doprovádzené dulami hodnotí osobnost svého dítěte, jeho schopnosti a zdravotní stav pozitivněji.

Přínos duly u porodu

 • Způsob, jakým žena rodí, se odráží na její sebevědomí, na jejím vztahu k dítěti, na dítěti samotném, a teda v konečném důsledku na celé společnosti.
 • Poskytuji ženě emocionální podporu a potřebné informace již v těhotenství. Rodička tedy jde do neznámého procesu do neznámého prostředí porodnice mezi neznámé lidi, ale s dulou, kterou zná již z doby těhotenství. Protože se budeme znát již dopředu, můžu pro ni být v této směsi neznáma známým a pevným bodem, o který se můžete opřít.
 • Seznámím se s přáními rodičky a jejími představami o porodu, spolu s partnerem si projdeme porodní plán a nastávající rodiče se mohou se mnou pobavit i o svých případných obavách z porodu.
 • Když žena začne mít porodní bolesti, zavolá mi, a já za ní většinou přijdu domů. Podle projevů, výrazu tváře a řeči rodičky dokážu rozpoznat, jak porod postupuje a společně se rozhodneme, kdy se vybrat do porodnice. Po dobu celého procesu porodu pozorně sleduji reakce rodičky a můžu jí poradit změnu polohy anebo dýchání, nabídnu masáž, povzbuzení anebo jen uklidňující blízkost.
 • Rodiče informuji o výhodách a nevýhodách možných lékářských intervencí i nemedikalizovaných porodů. Napomáhám dobré komunikaci mezi všemi zúčastněnými a rodičku podporuji, aby kladla relevantní otázky. Na základě dostatku informací se potom rodička může rozhodovat.
 • Snažím se vytvořit takovou atmosféru u porodu, kdy se žena cítí bezpečně, může se uvolnit a plně soustředit na porod.
 • Po narození miminka mohu poradit s kojením a péčí o deťátko a poskytnout podporu matce v šestinedělí.

Jak při zájmu o službu duly postupovat?

Moc ráda bych u porodu doprovodila všechny ženy, které o mé služby projeví zájem. Je to však nad mé síly a mou kapacitu. I přes velkou vytíženost a zájem však můžete být z těch, co se do mé kapacity vejdou a pro mě bude ctí ve Vaší velké chvíli být po Vašem boku. Proto, pokud máte pocit, že bych pro Vás mohla být u porodu ta pravá, nebojte se mi napsat na mail: info@majka-kurzy.cz nicméně prosím o pochopení, pokud mi naopak kapacita již nedovolí Vás do péče vzít a předem se omlouvám za negativní odpověď. Pokud nebudu moci být tou první dulou, mohu nabídnout své služby alespoň jako záložní dula pro svou kolegyni. O každou klientku totiž vždy pečuji společně s některou z mých kolegyň. Abychom byly vzájemně zastupitelné v případě nemoci nebo jiných nepředvídatelných okolností. V případě mé plné obsazenosti Vám mohu doporučit všechny z těchto mých kolegyň. Jsou báječné a svou práci dělají s láskou a profesionalitou. Pokud byste sympatizovaly více s některou z mých kolegyň a volily ji jako svou primární dulu, napište, prosím, přímo jí (dle kontaktů níže).

Mé kolegyně duly

Hana Ryglová

Hana Ryglová

Porodní dula

Celý Jihomoravský kraji, Vysočina – Třebíč, Jihlava
Tel: 737765837
ryglovahanka@seznam.cz
hanaryglova.webnode.cz

Terezie Roubalová

Terezie Roubalová

Porodní a poporodní dula

Brno a oblasti jižně od Brna, Hodonín, Břeclav, Vyškov…
Tel: 775328206
dulaterezie@gmail.com
facebook.com/dulaterezie

Martina Matuščinová

Martina Matuščinová

Porodní a poporodní dula

Znojmo, Brno a okolí, Třebíč, Jihlava, Břeclav
Tel: 774872766
matuscinova.m@gmail.com
kvety-rodiny.webnode.cz

Kristýna Beránková

Kristýna Beránková

Porodní dula

Brno a okolí, Vyškov.
Tel: 731604205
kristynaberankova@centrum.cz
dulakristyna.webnode.cz 

Zuzana Vychodilová

Zuzana Vychodilová

Porodní dula

Brno a širší okolí
Tel: 731405096
vychodilovaz@seznam.cz
zuzanavychodilova23.webnode.cz 

Karla Štiková

Karla Štiková

Porodní dula

Brno a okolí
Tel: 737500216
karlap@centrum.cz

Viktorie Sieczková

Viktorie Sieczková

Porodní dula

Andrea Forberger

Andrea Forberger

Porodní dula

Brno, Blansko, Boskovice
Tel: 774 458 459
andrea.forberger@gmail.com

Všechny jsme členkami České asociace dul

Přidej se do mé sociální bubliny 🙂